Top
31/12/2022

Barça ne anlar (!)

Carles Rexach…

Eski Barcelonalı futbolcu, La Liga'da gol kralı olmuş.  34 yaşında futbolu bıraktıktan sonra kulübü Barcelona, başarılarının tesadüf olmadığına karar vermiş olacak ki (Milli takım kariyeri, aldığı kupalar) B Takımı'nı ona emanet etmiş. Lionel Messi'yi Barca'ya getiren teknik adam olarak tarihe bile geçmiş. İki sene evvel 75 yaşındayken kulüp yöneticilerine ‘artık yeter, kendime zaman ayırmam gerekiyor' diyerek sadece danışmanlık yapacağını söylemiş. İspanyol kulübü halen bilgi, beceri, yetenek ve başarılarından faydalanabiliyor.

Güngör Şahinkaya…

Efsane Trabzonspor'un eski futbolcusu… 6 lig şampiyonluğu, 6 Cumhurbaşkanlığı, 2 Başbakanlık, 4 Türkiye Kupası kazanmış ve parlak bir milli takım kariyeri bulunmakta. Bunca başarı, yetenek ve tecrübenin ardından 2002'de başlayan antrenörlük hikayesi… U14 Milli Takımı ve Oluşum Milli Takım Sorumlusu olarak 20 yıllık bir eğitmenlik… Vee TFF yönetiminin aldığı karar doğrultusunda 65 yaş üstü olması nedeniyle görevine son verildi. Şahinkaya'ya, “Artık tecrübelerini gençlere aktaramazsın” diyerek gönderildi. İki farklı uygulama, takdir kamuoyunun…

Güngör Şahinkaya

YA GÜNEŞ VE JESUS

Başarı, hem yetenek hem de tecrübe ister. Öyle olmasa Ali Koç ve Ahmet Nur Çebi, milyonlarca taraftarın karşısına 65 yaş üstü hoca çıkarır mı? Dünyada birçok örneği olsa da ülkemizde ne yazık ki bunun tersi uygulamalar görüyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu, ülkesine ve futbola büyük emekleri olan, milli takımlara birçok oyuncu yetiştiren antrenörler ile sessiz sedasız yolları ayırıyor. Alınan kararlar 65 yaş üstü hocalarımızın artık milli takımlarımızda hocalık yapamayacağını söylüyor. 70'lik Şenol Güneş'e, 68'lik Jesus'a artık yaşlandı, sizlerin yeteneği önemli değil, sizler futbolcu yetiştiremezsiniz” diyoruz, üstelik Terim'e de kapıları kapatıyoruz. Halbuki kariyerleri ve bilgisine başvurabilecek kadar değerliydi.

ALTYAPI TECRÜBE İSTER

Tamam, gençlerin önünü açalım, çağdaş futbola ayak uyduralım ama böylesine tecrübeli insanları da küstürmeyelim, öyle değil mi? Süper Lig'de en genci 33 yaşında olan Farioli, en yaşlısı 70 yaşındaki Şenol Güneş… Selçuk, Arda, Burak gibi bir döneme damga vuran yıldızlarımızı daha 10'lu yaşlarda milli takımlara alıp yetiştiren Güngör Şahinkaya gibi Cem Pamiroğlu gibi Nejdet Ergün gibi Ahmet Ceyhan gibi değerlerimizi neden kaybediyoruz? Kurdurulan takımlar saydığım isimlerin elinden geçmişken 65 yaşı bahane etmek ne kadar etik? Altyapılar tecrübe ister, yetenekleri ortaya çıkaran başarılı isimleri ihtiyaç duyar.

YAPAY ZEKA TUTMADI, YABANCI HAKEM VERELİM

Deneme, yanılma yöntemiyle sistemi yok ettik. Yıllarımız boşa geçti, hakemlerimizin  dengesini bozduk. Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus gibi üst klasman hakemlerimize düdüklerini astırdık. Ligin 15 haftası geride kaldı ve Fenerbahçe-Galatasaray derbisi gelip çattı. Hadi  bakalım görelim yapay zekanızı! Hiçbir hakem de derbiyi yönetmek istemiyor. Ee adam aklını peynir ekmek ile mi yedi? Ne olursa olsun suçlu hakem olacak. Kalecinin arkasındaki ofsayt olmaz, kramponun ucu öndeydi, kafa attı ama hakem görmedi… Bakalım sırada ne var?

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp