Top
Kübra Par

Kübra Par

kubrapar@haberturk.com

17/03/2023

Bakanlar milletvekili olacak mı?

Deprem bölgesinde görev yapan bakanların yine bu bölgelerden milletvekili adayı yapılması olasılığı son günlerde Ankara kulislerinde çokça konuşuluyor.

Fuat Oktay, Süleyman Soylu, Adil Karaismailoğlu, Vahit Kirişçi ve Murat Kurum gibi isimlerin depremden etkilenen illerden milletvekili adayı olması AK Parti açısından avantajlı bir formül. Zira Hatay ve Diyarbakır hariç bu şehirler AK Parti seçmeninin yoğun olduğu yerler. Depremin ilk günlerindeki yetersiz müdahale nedeniyle kızan seçmeni kaybetme riskine karşı güçlü isimleri aday göstererek yaraların hızla sarılacağı mesajını vermek isteyebilirler.

Ayrıca Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi durumunda Meclis’te etkili bir muhalefet yapabilmesi için de kamuoyu tarafından bilinen milletvekillerine ihtiyacı olacak.

Peki Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa bu isimlerin bakanlık şansı bitiyor mu?

Kesinlikle hayır. Bunun örneğini 2018 seçimlerinde de yaşadık. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önce milletvekili olarak seçilmiş, bakan olarak atanmaları söz konusu olunca da milletvekilliğinden istifa etmişlerdi.

Önümüzdeki seçimde AK Parti’nin meclis çoğunluğunu kaybetmesi olasılığı var. O durumda milletvekili sayısı düşmesin diye başka isimlere bakanlık şansı verilebilir. Fakat seçimde işler istedikleri gibi giderse bakanların milletvekili olmasında beis olmaz.

Burada bir diğer tartışma da bakanların milletvekili olabilmek için istifa edip etmeyeceği meselesi.

Muhalefet cephesinden bazı hukukçular bakanların "seçilmiş" değil "atanmış" kamusal statüleri olduğu için istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

AK Parti yönetimi ise istifaya gerek olmadığını çünkü bakanların memur statüsünde olmadığını düşünüyor. "657'ye tabii değiller. Ayrıca kamu görevlilerinin tabii olduğu disiplin ve yargılamaya ilişkin hususlara da tabii değiller. Bakanların özel bir statüsü var" diyorlar.

Kimlerin listeye alınacağına ilişkin son sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek fakat bakanların en azından bir bölümünü milletvekili listelerinde görürsek şaşırmayalım.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp