Top
Kübra Par

Kübra Par

kubrapar@haberturk.com

13/03/2023

Muharrem İnce son düzlükte yükselişe geçti

Memleket Partisi dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı adayının Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

Üstelik adayı doğrudan parti üyelerinin önüne sandık koyarak yani seçimle belirlediler.

İnce daha önce CHP’de parti içi demokrasi mücadelesi vermiş bir isim olarak kurduğu yeni partide üyeleri karar alma mekanizmasının merkezine oturttu.

Siyasi çizgisi ne olursa olsun bir parti genel başkanının bu yöntemi benimsemesi demokrasi adına çok kıymetlidir. Adaylığı hayırlı olsun.

Memleket Partisi son dönemde dikkat çeken bir yükseliş trendinde görünüyor.

Dün yayınımıza katılan Türkiye Raporu Araştırma Direktörü Can Selçuki bu hafta yaptıkları ankette bu yükselişi net olarak gördüklerini söyledi ve bunun temel nedeninin İYİ Parti’den kopan oyların Memleket Partisi’ne yönelmesi olduğunu söyledi.

Bugün konuştuğum CHP’li üst düzey bir isim de "Bu durumun farkındayız, İnce özelikle genç seçmeni iyi yakaladı” dedi.

İnce’nin sivri çıkışları, dans etmesi, deprem bölgesine erkenden gidip sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanarak açıklamalar yapması kendisine dönük ilgiyi artırdı.

Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını istemeyen veya 6’lı Masa'nın geçen hafta yaşadığı krizden rahatsız olanlar Memleket Partisi’ne yöneldi.

CHP-HDP yakınlaşmasını olumlu karşılamayan seküler Atatürkçü seçmeni de bu listeye eklemek gerekir.

Yani kuruluşunun ardından parti içi krizlerle gündeme gelen, büyük bir ivme yakalayamayan, muhalefetin oylarını bölmekle suçlanan, son olarak Zafer Partisi ile kurduğu İttifak’tan da ayrılan Memleket Partisi son düzlükte atağa geçmiş görünüyor.

Elbette bu yükseliş baraj aşmasına yetecek düzeyde olmasa bile İnce’nin adaylığı seçimin ikinci tura kalmasını tetikleyebilir.

İnce adaylıktan çekilip Kılıçdaroğlu’nu destekler mi? Bunu biraz da tabandan gelecek mesajlar ve anket sonuçları belirleyecektir.

Son ana kadar iddiasını koruması partisinin oy oranını artırabilir.

Tabii CHP'nin tavrı da belirleyici olacak. Kılıçdaroğlu geçmiş tartışmaların üstüne sünger çekerek İnce’yi ziyarete gider mi?

Gitmemesi Millet İttifakı adına maliyetli olur.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp