Top
06/02/2023

Bu fırtınadan da kayıpsız çıktı

Buz gibi bir hava... Kar, fırtına... Yaklaşık 50 bin Galatasaray taraftarı "Şimdi gidiyoruz da maç bitimi eve nasıl döneceğiz" demeden Nef Stadyumu'nu doldurmuş!

Ama sen Muslera ve Torreira'nın 'nazarlık' hatasıyla soyunma odasından adeta 1-0 yenik çıkıyorsun.

Yani Sarı Kırmızılılar için bir kâbus senaryosu yazsan bundan daha gerilimlisini bulamazsın...

Maxi Gomez imzalı bu gerilimli başlangıç sonrası Galatasaraylı futbolcuların nasıl bir refleks göstereceği ve Abdullah Avcı'nın derbi taktiği senaryonun devamı için kritikti.

Ortada girişi verilmiş, gelişmesi ve sonucu yazılması gereken bir hikaye vardı!

Önce Trabzonspor'un sahadaki planına göz atmak gerek;

Abdullah Hoca, Galatasaray'ın hızlı oyuncuları ve efektif ön alan baskısını hesap ederek, oyunu defanstan kurmak yerine uzun oynayıp, ikinci topları almayı planlamış gözüküyordu. Bu, rüzgârın ve yağışın yarattığı dezavantaj da hesaba katıldığında mantıklı bir tercih gibi duruyordu.

Ancak Galatasaray orta sahasında dün akşam Oliveira çok etkiliydi, ona Torreira'nın hırsı ve Mertens'in arzusu da eklenince 'ikinci top' planı pek işlemedi. Ve Mertens, hızlı bir geçiş oyununun sonunda muhteşem bir vuruşla beraberlik golünü attı.

Sonrasında rakip oyuncuların birbirine yakın oynadığı, ikili mücadelelerin genellikle faulle kesildiği ve top kayıplarının çok yaşandığı bir ilk yarı izledik.

Okan Hoca da Abdullah Hoca da ikinci yarıya 'yumuşak karın' olarak gördükleri oyuncuları değiştirerek başladı. Zira, Sarı Kırmızılılar adına sahanın en etkisiz isimlerinden biri Barış Alper'di, yerini Yunus Akgün'e bıraktı. Trabzonspor'da ise ilk kez 11'de forma giyen ve 45 dakika boyunca adeta takımını 10 kişi oynatan Lahtimi oyunda yoktu.

Değişiklikler ve 53'te gelen galibiyet golü sonrası, Galatasaray "Tamam, soğuk ve karlı stanbul akşamındaki bu hikaye benim istediğim gibi bitecek" dedi...

Devamında, savunurken alan daraltan, top rakibindeyken 2-3 kişi ile basan, ters toplarla oyunun yönüne çok hızlı değiştiren, Yusuf ve Kerem'in hızlı çıkışlarıyla etkili olan bir Galatasaray vardı sahada.

Çabalar skorborda yansımasa da Galatasaray, olumsuz hava şartlarına rağmen zorlu rakibi karşısında yenilmezlik rekorunu geliştirmesini bildi.

Gecenin öne çıkan isimleri ise şöyleydi; Oliveira, Icardi, Mertens, Boey ve Galatasaray taraftarı!

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları